A liba finom, a libacomb pedig az egyik legjobb dolog a világon. Tökéletes libacomb létezik, és mindenki meg tudja csinálni, aki rendelkezik ezzel a libaalkatrésszel, sütővel, és sóval. Pont olyan egyszerű, mint a jó kacsacomb, az se agysebészet, ugyanúgy csak a fentiek szükségesek hozzá.
Persze a kacsát lehet mindenfélével gazdagabbá tenni, jól áll neki mindenféle édes és csípős íz is, a narancs, a csillagánizs, a római kömény, a fahéj, a méz, és a gyümölcsök is. Ugyanaz elmondható lenne a libacomból is, azt mégis ritkábban fűszerezzük, maximum a rozmaring és a kakukkfű ami kiemeli a pont kellően zsíros húst a ropogós bőr alatt.
Mi legyen a sült libacomb körete?
Mi dinsztelt lila káposztával szeretjük a legjobban (méz, vörösbor, vagy pezsgő), de a klasszikus, zománcos tepsiben sült tepsis burgonya, és egy jó, hidegre lehűtött kompót is a mennybe repíti az asztal körül ülőket.
Apropó, kompót!
Alma, egy kis szegfűszeggel és fahéjjal, vagy ugyanez körtével, esetleg egy kis birsalma pár szem aszalt szilvával! Egyre kevesebben főzik meg a gyümölcsöt kompótnak, és én elképzelni se tudom, hogy annak, akinek két almafa is ontja a gyümölcsöt a kertjében mi történik a kicsit megráncosodott almájával? Nagyanyáink tudták, télen a kompót a hús legjobb barátja! Nyáron a meggyszósz, almaszósz, esetleg paradicsomszósz, vagy egres, de télen a kompótok ideje van!
Ha pedig valami olyanra vágyunk, amit garantáltan nem ettünk gyerekkorunkban (kérdés persze, hogy ki mikor volt gyerek, ugye), akkor adjunk a liba mellé chutney-t. A hagymalekvár is egyfajta chutney, illik hozzá az is, ígérem!
Egy pohár tokaji?
Tudom én, hogy sokan könnyű új vöröset szeretnek inni az illatos sült libacomb mellé, de tokaji lányként muszáj leírnom, hogy egy pohár gyümölcsös aszú, vagy egy izgalmas édes szamorodni még a vörösnél is jobban passzol a libához, tessék csak kipróbálni, garantálom, hogy így lesz!
És akkor nem maradt más, jöjjön a titok:
Így készül a tökéletes libacomb
Titka az, hogy nincs titok. Egyszerűen nem szabad túlfűszerezni, de sütés előtt egy órával be kell sózni, majd meg kell adni neki az időt, mire tökéletesre sül. Elrontott libacombot még csak akkor láttam, amikor hamarabb kivették a sütőből, mint kellett volna, ezért nem volt kellően puha, csontról leomlós.
Sózás előtt nekigyürkőzök, és megtisztítom a libacombokat minden ott maradt tolltól, toktól, hasonló felesleges dologtól. Ezt ki nem állhatom, de még soha nem találkoztam olyan combbal, amit ne kellett volna utólag kezelésbe venni valamennyire. Erre a célra van egy külön szemöldökcsipesz rendszeresítve a konyhafiókban. Ha ez megvan, jöhet a só, és egy, esetleg két óra pihentetés.
Előmelegítem a sütőt 130 fokra.
6 combhoz két ágacska rozmaringot és kétszer ennyi kakukkfüvet használok.
Alulra teszem a fűszereket, majd rá, bőrükkel lefelé a libacombokat. Néha, dobok mellé egy két gerezd fokhagymát, ás pár, negyedbe vágott vöröshagymát is, de ez nem alapvetés.
Öntök alá 2,5deci vizet, és lefedem alufóliával. Két órát sütöm így, majd leveszem a fóliát, és leöntöm a liba alatt felgyűlt sok-sok zsírt. Megfordítom a combokat, és 180 fokra emelem a hőmérsékletet. Így sütöm kb. 45 percig, majd felemelem a hőt 200 fokra. Így 20 perc alatt gyönyörű színt kap és ropogós lesz a bőre is. Egyik combon ellenőrzöm, hogy teljesen puha-e, villával le tudom-e nyomni a húst a csontról. Ha nem, akkor 180 fokon sütöm még, akár 20 percet is. Nincs rosszabb a rágós libacombnál, ne sajnáljátok tőle az időt!
Kati
Kedves Eszter,
Nem kell hozzá tenni libahájat?
fuszereslelek
Nem, ez csak így sül. A comb elég zsíros különben is.