Ülök a szobabiciklin, próbálok letekerni 1000 kalóriát, hátha semmissé válik az előbb betolt Rákóczi túrós. Nem teljesen önszántamból vagyok ennyire rendes, a háziorvosom hívta fel a figyelmemet az influenza oltás közben, a teljesen nyilvánvaló tényre: megint összementek a nadrágjaim.
Nos, nincs mit szépíteni a dolgon, az első lezárás óta a közelébe se mentem az edzőteremnek. Nem érzem jól magam ettől, és kereshetnék mindenféle mentséget, de teljesen felesleges! És akkor még itt van ez a Rákóczi túrós sztori is. Imádom, de húsz éve nem sütöttem. Pedig minden télen eljön az a nap, általában valamikor hanuka környékén, amikor eszembe jut. És most minden volt is itthon hozzá.
Mit tehet ilyenkor egy süteményre sóvárgó városlakó?
Megsüti! Aztán persze kiteszi a fészbukra, mert nem gondolja, hogy ott mások is látják. A háziorvosok és a nővérkék is. Akik törődnek az ember egészségével. Így hát aztán ülök a bringán. 1000 kalória az egyébként két óra tekerés. Nekem komoly, másnak talán laza. Szóval este 7 után ne keressetek, se a kanapén, se máshol.
Végül is akaár hanukai fánkot is süthetnék, abban még fehérje sincs!
A Rákóczi túrós egyébként isteni!
Mondhatnám, hogy sajnos, mert ha rossz lenne, akkor örömmel hagynám megromlani. De nem megy. Hol halkan, hol hangosan kiabál, hogy egyem meg. Amikor leszállok a bicikliről, akkor egész halkan. Kicsit el is némul. De megtanultam a leckét! Esküszöm!
Leírom a receptet, de csak saját felelősségre használjátok! Nincs ám utána nyafogás, hogy soha nem gondoltátok volna, hogy ennyi cukor és vaj van benne, meg hogy lehetne-e édesítővel csinálni!
Rákóczi túrós lepény
Hozzávalók egy 30×38 centis nagy tepsihez
A tésztához:
35 dkg liszt
2 ek őrölt mandula
csipet só
20 dkg hideg vaj
10 dkg porcukor
1 tojás
1 tojás sárgája
A lisztet elkeverjük a mandulával, a porcukorral és a sóval, majd késes robotgéppel gyorsan összedolgozzuk a kockákra vágott vajjal. Deszkára borítjuk, hozzáadjuk az elhabart tojást és a tojássárgáját. Gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, vigyázva, hogy ne melegedjen meg a vaj. Fóliába csomagoljuk és egy órára a hűtőbe tesszük.
A túró-réteghez:
1 kg félzsíros túró
1 citrom reszelt héja, és leve
1 dl tejföl
1 tojás
1 marék mazsola
csipet só
10 dkg porcukor
Minden hozzávalót összekeverünk. Én a Rákóczi túróshoz nem szeretem, ha át van törve a túró, szerintem sokkal jobb, ha egy kicsit rögös marad, de ez ízlés kérdése. Ha van kedvetek, akkor még a mazsola hozzáadása előtt (ami ugye mazsola-gyűlőlőknek el is maradhat) át lehet törni.
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra, alsó felső sütéssel.
Vegyük ki a tésztát a hűtőből, tegyük két sütőpapír réteg közé, és nyújtsuk tepsi méretűvé, 3-4 mm vastagra. Tegyük át a tepsibe, villával szurkáljuk meg, és süssük 13 percig.
Amikor a tészta teljesen kihűlt, simítsuk rá a túrót és süssük tovább 15 percig.
A tojáshabhoz:
5 tojásfehérje
30 dkg porcukor
20 dkg cukrot pont annyi vízzel, amennyi ellepi jó sűrűre főzünk. A maradék 10 dkg cukrot a tojásfehérjékkel kemény habbá verjük, majd forrón belecsurgatjuk a cukorszirupot is, miközben folyamatosan tovább verjük a habverővel.
Nyomózsákba tesszük, és a túrórétegre rácsot nyomunk belőle. A rácsok közé sárgabaracklekvárt kanalazunk. Nekem egy fél üveg belement.
100 fokon szárítjuk tovább húsz percig. Én egy kiskanállal ki is támasztottam a sütőajtót, hogy semmi pára ne maradjon bent. Hidegen szeleteljük, de persze langyosan is finom.
Igazi magyar sütemény 1937 óta!
Talán kötelező egy ilyen posztban megemlíteni, hogy a Rákóczi túrós a nevét nem a híres fejedelemről, hanem a recept kitalájáról, Rákóczi Jánosról kapta. A recept igazán népszerűvé az 1958-as Brüsszeli világkiállítás óta vált, de állítólag már az 1930-as években is sütötték ezt a süteményt. Receptjét minden esetre a Magyar Szakács című szaklap 1937-ben közölte először.
Vélemény, hozzászólás?