Tudom, hatásvadász olyan címet adni, hogy ahogy a nagyanyám csinálta, de ez tényleg az ő receptje. Nálunk nem is pillekönnyű túrós pite néven fut, hanem a mama féle túrós pite a neve.
Most, amikor gyúrtam hozzá a tésztát, beugrott, hogy nagyanyám mennyi ilyen zsírosabb tésztát gyúrt. Teljesen előttem van, ahogy dolgozik a gyúródeszkán, és érzem a tészta illatát. Hozzáteszem, hogy vajjal soha nem sütött, vagy margarint használt, vagy libazsírt. Zsírral egyébként tényleg nagyon finomak a pitetészták, az egyik kedvenc almás pitém például azzal készül, de most vajjal sütöttem.
A túrós pite legfontosabb része a töltelék a túró minőségétől függ. Legjobb hozzá a magyar rögös túró, ha lehet, akkor abból is a zsíros változat.
Nagyon szeretem a túrós pitét, sőt, minden pitét imádok, nem is tudnám sorba rakni őket, de a túrós, a mákos, az almás és a szilvás egyértelműen a kedvencek között van. És a meggyes. És a sárgabarackos. És a szőlős.
Régi családi ebédek
Nagyanyám egyébiránt, nem volt egy korabeli cukrász-tündér, igazából négyféle süteményt sütött, azokban variálta a tölteléket, de nem lehetett olyan családi ebéd, ahol ne tett volna pitét az asztalra. Olyan pillanatok alatt dobott össze egy ilyet, és még csak meg se kellett néznie, hogy mi van hozzá otthon, mert ha nem volt túró, akkor volt gyümölcs, vagy ha az se, akkor dió vagy mák. Tojást tojtak a tyúkok, liszt és zsír mindig akadt, csakúgy, mint cukor. Egyedül élesztőért kellett mindig elszaladnom a kisboltba, de annak örültem, mert akkor vehettem magamnak Limót.
Mazsola, vagy kapor
Tudom, hogy mindkettő nagyon megosztó, de én imádom a kaprot is, és a mazsolát is. Természetesen nem ugyanabba a pitébe, de valamelyiknek benne kell lennie. A kapor az utolsó napjait éli a kertben, úgyhogy a kapros túrós lepénynek is eljött az ideje valamelyik nap.
Ami viszont tényleg kihagyhatatlan, az a citrom. Mama receptjében fél citrom leve és héja olvasható, de gyanítom, hogy nehezebb volt citromhoz jutni, ezért jobban be kellett osztani. Én bátran beleteszem másfél citrom héját, ennek ellenére a receptbe csak egyet írok majd, nehogy valakinek túl citromos legyen.
Hozzávalók a túrós pite tésztájához (A tepsi mérete 35×25 centi):
- 4 tojássárgája
- 15 dkg vaj
- 0,5 dl langyos tej
- 2,5 dkg friss élesztő
- 30 dkg liszt
- 1 ek cukor
- csipet só
A túróhoz:
- 1 kg tehéntúró
- 25 dkg cukor
- 5-10 dkg mazsola
- 1 citrom reszelt héja és leve
- 4 tojásfehérje
- 1,5 evőkanál liszt
- csipet só
A töltelékhez a túrót elkeverjük a cukorral, a mazsolával, a reszelt citrom héjával és levével, hozzáadjuk a tojások keményre felvert habját és a sót és a lisztet.
Elkészítjük a tésztát:
A tojássárgákat habosra keverjük a vajjal. A tejben felfuttatjuk az élesztőt egy csipet cukorral. Összegyúrjuk a lisztet a többi hozzávalóval. Zsíros, rugalmas tésztát kapunk.
Két részre osztjuk, mindkettőt kinyújtjuk a tepsi nagyságára. Vékony kb 3 mm vastag tésztát kapunk, amit óvatosan feltekerünk a nyújtófára, és annak a segítségével tesszük a sütőpapírral bélelt tepsi aljába.
Rásimítjuk a tölteléket, és befedjük a másik tésztalappal.
Egy órát pihentetjük sütés előtt.
A sütőt előmelegítjük 200 fokra. Légkeverést használunk. Amikor betoljuk a túrós lepényt, azonnal mérsékeljük is a hőt 180 fokra és kb. 20 perc alatt megsütjük a pitét.
Még langyosan megszórjuk porcukorral, és felszeleteljük.
Gabi
Kedves Eszter, nagyon szeretem a receptjeidet, írásaidat! Ez a pite vajon ricottával mûködne? (Itt sajnos nincs az az igazi túró.) Köszönöm! Szia, Gabi (És klassz az új weboldal! 😊)
fuszereslelek
Szia! Szerintem működik, de tegyél bele 3 kanál lisztet, abból nem lehet baj.
Gabi
Köszönöm, Eszter!! Ki fogom próbálni!
István
Sziasztok!
Kipróbáltam a receptet, igaz a mazsolát a család kérésére elhagytam belőle amit egy csomó kaporral helyettesítettem, de a végeredmény igazi múltidéző lett.
Köszönöm.
Egri Edit
Megcsináltam, de 40 dkg lisztet tettem, mert nagyon lágy volt a tészta.