Nem lehet mindig húsleves az ünnepi asztalon, pláne akkor, amikor a lehető legtöbb édeset, mézeset, sokmagvút és kereket – például gránátalmát – kell enni, mint a zsidó újév idején, vagyis rós hásánákor. A paprikakrémleves viszont tökéletes az alkalomra, ha pár dolgot kifejezetten a hagyományokhoz igazítunk.
A sült paprika eleve édes, de ha egy pici mézet is adunk a leveshez, akkor máris teljesítettük az egy ünnepi szokást, mézet ettünk az ünnepen. Hogy igazán különleges legyen a leves, tettem bele egy jó kanálnyi gránátalma szirupot is. Ettől lett egy pici sava, ami kifejezetten jól ellensúlyozta a mézet.
Gránátalma: 613 mag
Rós hásáná (zsidó újév, ami 2020-ban szeptember 18., péntek estétől vasárnap estig tart) második napján egy olyan gyümölcsöt is az asztalra szokás tenni, amit még nem fogyasztottunk azóta, amióta szezonja van. Bevallom, nekem sokkal könnyebb az almát feltennem ilyenkor az asztalra, mint a gránátalmát. Az utóbbinak ugyanis nagyon nehezen tudok ellenállni. Nem tudom hogy történt, mert gyerekkoromban nem kergettek az asztal körül, ha nem akartam megenni a gránátalmát, de felnőtt koromra szinte függő lettem. Amikor meglátom, már érzem, ahogy a számba teszem a maréknyi magot, és szétrágom az apró, kemény belesejével együtt. És nem tudom abbahagyni, amíg van belőle. Még az se bosszant, ha szétpotyog és összefogja a ruhámat, a konyhapultot, a padlót.
A hagyomány szerint a gránátalmának 613 magja van, pont annyi, ahány parancsolat szerepel a Tórában.
Mert az Örökkévaló, a te Istened elvisz téged jó országba, hol vízpatakok vannak, források és mélységek, melyek erednek a völgyben és a hegyen, oly országba, hol búza, árpa, szőlő, füge és gránátalma terem, oly országba, hol olajfa és méz van; oly országba, ahol nem szűkiben eszel kenyeret, ahol nem szenvedsz hiányt semmiben, oly országba, melynek köve vas és hegyeiből rezet vágsz. És midőn eszel és jóllaksz, áldd az Örökkévalót, a te Istenedet ama jó országért, melyet neked adott. 5MÓZES 8:7-8.
Általában nyersen esszük, így a paprikakrémleves tetején is nagyon jól mutat, ráadásul izgalmassá teszi a selymes levest a roppanós állagával.
Gránátalma szirup és paprikamagolaj?
A paprikamagolaj fűszerpaprika magból hideg sajtolással előállított étkezési olaj. Elképesztően finom fűszerpaprika illata van, és az íz is nyilván hasonló. Fűszerként használjuk, minden olyan ételbe illik, amibe valamilyen formában paprika kerül.
A gránátalma szirup grártalmaléből forralással nyert savanykás szirup. Olyat érdemes venni belőle, ami 100% gránátalmából készül. Keleties húsételekbe, süteménybe, palacsintába, levesekbe használható.
Hozzávalók:
- 1 kg kaliforniai paprika (esetleg kápia)
- 2 fej közepes hagyma
- 4+4 ek étolaj
- 2 dl kókusztej
- só, bors
- 1 dl méz
- 2 ek gránátalma szirup
- csili ízlés szerint
- 1 szelet barhesz
- 1 ek paprikamagolaj
- gránátalma
A paprikát parázs felett vagy sütőben 250 fokon, grill fokozaton addig sütjük, amíg a héja megfeketedik, de a húsa még nem ég meg. Érdemes viszonylag gyakran forgatni. Természetesen tűz felett kap egy kellemes füstös ízt, amit a sütőben nem, de azért nem kell kétségbe esni, ha nem lehet az erkélyen felállítani a grillsütőt!
A hagymát kockázzuk fel, és az olaj felén dinszteljük meg. Miután a paprika megsült, tegyük műanyag dobozba tíz percre, hogy a saját forró gőzétől megpuhuljon a héja, és könnyen lehúzható legyen. A megpucolt paprikát, a megdinsztelt hagymát, a kókusztejet, a sót, a borsot, a mézet, a csilit és a gránátalma szirupot tegyük turmixgépbe, és nagyon alaposan turmixoljuk le.
A barheszt vágjuk apró kockákra, és az étolaj másik felén pirítsuk ropogósra. Tálalásnál a levesre szórjunk a barheszkockákból és a gránátalma magokból, majd csepegtessünk rá pár csepp paprikamagolajat.
Sáná tová umetuká – így köszöntjük egymást a zsidó újév alkalmából, vagyis jó és édes évet kívánunk!
Dr Margit Kovago
Fantasztikusan hangzik, ezt fogom kesziteni en is erev rosh hasanara. Koszonom, Eszter!
fuszereslelek
Sáná Tová! 🙂