Yotam Ottolenghi szerintem a zöldségételek, sőt a gomba királya. Évekig tudnám enni a zöldséges ételeit, vagy a salátákat, amiket készít. Mi ugyanis minden évben nekifutunk a több zöldségnek, de rendszeresen el is bukjuk a próbát. Ez az etap a 2021-es próbálkozás. Hogy mi lesz belőle, majd egy pár hónap múlva kiderül. A gombás buggyantott tojás idén már a második recept tőle, de az első – ami egy tofu volt – olyan csípős lett, hogy konkrétan az ehetetlen kategóriát súrolta, úgyhogy kicsit át kell dolgoznom.
Nagyon szeretem a gombát, ez a recept pedig háromfélét is tartalmaz. Szárított erdeit, friss csiperkét, és szarvasgombát olaj formájában. Aki szintén gomba rajongó, az tudja, hogy ez a három így csakis jó lehet.
Sajnos a fogással el is fogyott az ősszel gyűjtött és szárított trombitagombám, úgyhogy tavaszig be kell érnem a termesztett fajtákkal.
Pedig alig várom már, hogy újra az erdőt járjuk kosárral a kezünkben!
Az eredeti receptben szárított vargánya szerepel trombitagomba helyett, és kacsatojást is le kellett cserélnem tyúktojásra, de az az igazság, hogy ez az étel annyira jó, hogy még így is, egy kicsit leegyszerűsítve is az egyik legjobb előétel, amit valaha készítettem.
Ottolenghi gombás buggyantott tojása
Recept leírása
- 1 marék szárított gomba (nálam trombitagomba)
- 3 dl forróvíz
- 60 dkg csiperke
- 4 szelet kovászos kenyér héja nélkül
- 1 dl olívaolaj
- 2 gerezd fokhagyma lereszelve
- 1 közepes hagyma felkockázva
- 1 sárgarépa felkarikázva
- 3 szál szárzeller
- 1,5 dl fehérbor
- kakukkfű
- 4 tojás
- 1 ek ételecet
- 1 dl tejföl
- 1 csokor petrezselyem
- só, bors
A kenyeret egyforma kockákra vágjuk, összeforgatjuk pár kanál olívaolajjal a reszelt fokhagymával, kevés kakukkfűvel és egy csipet sóval. Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, és 200 fokon 15 percig pirítjuk. Felszeleteljüka csiperkét , és kevés olajon visszasütjük a zsírjára, majd tegyük félre. Öntsünk egy újabb adag olajat az edénybe, majd fonnyasszuk meg rajta a hagymát, dobjuk rá a felkarikázott zellert és a sárgarépát. Öntsük fel a borral, és főzzük pár percig. A trombitagombát (esetleg vargányát) nyomkodjuk ki, és tegyük félre, a levét pedig forraljuk be a felére. A zöldséges boros lét szűrjük a gomba áztatólevéhez, adjuk hozzá a félretett gombákat, és a tejfölt. Forraljuk össze, sózzuk, borsozzuk, és fűszerezzük a petrezselyem felével.
ÍGY KÉSZÜL A TÖKÉLETES BUGGYANTOTT TOJÁS
Forraljunk egy nagy lábosban vizet, dobjunk bele egy nagy csipet sót, és egy evőkanálnyi ecetet. Vegyük annyira vissza a lángot, hogy éppen csak gyöngyözzön. Óvatosan, egyenként, merőkanálból engedjük bele a tojásokat. Nem kell örvényt csinálni, nem kell formázgatni, csak nagyon óvatosnak lenni. Amikor mind a négy tojás benne van, zárjuk el a lángot, és hat percig hagyjuk a tojásokat a vízben. Pont tökéletes lesz az állaga.TÁLALJUK A GOMBARAGUT A BUGGYANTOTT TOJÁSSAL
A tányér aljára szedjük a gombaragu egy részét, majd halmozzuk rá a kenyérkockákat. Erre újabb adag gomba kerüljön, majd a buggyantott tojás, amit szórjunk meg petrezselyemmel és locsoljunk meg szarvasgomba olajjal. Sózzuk, borsozzuk, és azonnal tálaljuk.Szerintem jobban megéri ezt az ételt 6-8 főre készíteni, mint 4-re. Munka szinte ugyanannyi van vele, de elég villantós fogás. És az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy nem éppen egy olyan fogás, ami után kajakómában fetrengünk a kanapén, szóval egy jó leves előtte, vagy egy klassz desszert utána mindenképp jó ötlet.
Yotam Ottolenghi
1968 decemberében született Jeruzsálemben, Izraelben. Apja a Héber Egyetemen kémiaprofesszor, édesanyja középiskolai igazgató. Felmenői olaszországi és németországi zsidók, ezért gyermekkorának vakációit gyakran Olaszországban töltötte.
Pályafutását cukrászként kezdte, több londoni Michelin csillagos étteremben is dolgozott. 1999-ben a Baker and Spice kézműves cukrászda vezető cukrásza lett, és itt ismerkedett meg Sami Tamimivel, a palesztin szakáccsal, aki Jeruzsálem óvárosában nőtt fel. Később közösen írták a Jeruzsálem című csodálatos szakácskönyvet is. 2002-ben nyitották meg első közös éttermüket Ottolenghi néven Notting Hill-ben. A helyet a rengeteg zöldség, az „unortodox ízkombinációk”, valamint a közel-keleti fűszerek és összetevők, például a rózsavíz, a za’atar és a gránátalma melasz jellemeztek.
Ünnepeljük a zöldségeket!
Első szakácskönyve 2008-ban jelent meg, amit azóta már 7 másik követett, köztük több magyarul is.
Vélemény, hozzászólás?