A meggyes pite nem igazán családi hagyomány nálunk, még úgy sem, ha cseresznye egy része a gyümölcsnek, mint ebben a receptben. Mifelénk a pite vagy almás, vagy túrós volt. Az almás pite zsírral készült, a túrós sokkal ritkábban, de vajjal. Meggyből főleg leves, néha piskóta, ünnepnapokon pedig rétes sült. De az amerikaiak tudnak valamit!
Ilyen kerek, amerikai pitét ráadásul anyu sütött először a családban, de ő is már csak nagykamasz koromban, amikor valahogy ide is begyűrűzött ez a fajta sütemény. Érdekes, mert nagyanyám minden évben hosszú hónapokat töltött a fiánál Angliában, mégse tanulta meg az angol almás pite receptjét: nálunk az továbbra is négyzet alakú, és reszelt almával készült.
Hogy kell-e a tetejére tejszínhab, vagy vaníliafagyi, arról megoszlanak a vélemények, de egy biztos: el nem rontja!
Egy kis pitetörténelem
Érdekes cikket találtam a pitékről, de valljuk be őszintén, ha csak hasraütés-szerűen, beblöffölnénk a pite történetét, szinte szóról szóra ugyanezt mondanánk magunktól is: előbb az ókori egyiptomiak sütöttek piteszerű ételeket, (egy i. e. 2000 előtt faragott kőtáblán már egy csirkés pite receptjét is felfedezték), majd a görögök, aztán a rómaiak, akik a csodás útjaiknak köszönhetően elterjesztették Európában, ahonnan végül átkerült Amerikába. Meggyes pitéről itt még szó sem volt, de párszáz év, és tessék, itt a recept!
Az év első pitéje
Vannak, akik már eperből is sütik, de nálam a meggyel indul a piteszezon. Kezdődhetne cseresznyével is, de most olyan a cseresznyefánk, hogy épp együtt érik a meggyel, így a meggy harmadát mindig az édesebb cseresznyére cserélem, és a cukrot alig teszek a töltelékhez.
Júliusban jön a barackos pite, majd augusztusban a kedvencem, a szilvás. Utána még szoktunk sütni pár körtéset, hogy télen aztán beinduljon az almás és a mákos időszak.
Mitől jó egy gyümölcsös pite?
Legyen a tésztája omlós és ropogós is egyben, a tölteléke pedig szinte csak gyümölcs. Ne legyen túlfűszerezve, a érezzük csak a gyümölcs ízét. Legyen kétszer annyi a töltelék mint a tészta, és ne legyen túl édes. A meggy savanyú, és pont ezt szeretjük benne, nem igaz?!
Ha sok pitét süttök, érdemes beszerezni egy perforált aljú és oldalú piteformát, sokkal jobb lesz benne a tészta!
Meggyes pite, 28 centis formában
Hozzávalók a tésztához:
50 dkg liszt
10 dkg porcukor
25 dkg vaj, esetleg margarin
2 L-es tojás
nagy csipet só
Hozzávalók a töltelékhez:
80 dkg meggy
30 dkg cseresznye (lehet mind meggy vagy cseresznye)
1 púpos evőkanál étkezési keményítő
1 ek porcukor
A tetejére:
1 tojás felverve
1 ek kristálycukor
2 kk őrölt fahéj
Minden hozzávaló legyen nagyon hideg. Az se baj, ha kimért lisztet és cukrot is betesszük a fagyasztóba! A vajat centis kockákra vágjuk, és egy éjszakára, de legalább fél órára a mélyhűtőbe tesszük. A tojást is a hűtőből vegyük ki.
Dolgozzunk késes robotgéppel! A lisztet, cukrot és sót keverjük el, majd adjuk hozzá a vajkockákat. Pulzáló módban dolgozzuk össze a hozzávalókat, majd adjuk hozzá a tojásokat is. A kész, morzsalékos tésztát deszkán nagyon gyorsan gyúrjuk össze, osszuk ketté, csomagoljuk fóliába, és tegyük a hűtőbe egy órára. (Lehet egy nap is.) Közben kimagozhatjuk a gyümölcsöt.
Előmelegítjük a sütőt 180 fokra.
A tésztát két lappá nyújtjuk, enyhén lisztezett sütőpapír között. Lehet liszt nélkül is, de könnyebb így dolgozni vele. Az első lapot a piteformába simítjuk, majd a széleit körben levágjuk.
A második lapot inkább oválisra nyújtjuk, lehet egy picit vastagabb is, mint az alja. Vékony szalagokat vágunk belőle, vagy vonalzó mellett egy rádlival, vagy ha van, akkor tésztaosztóval. A külalak miatt fontos, hogy szépek, egyformák legyenek a szalagok.
A kimagozott gyümölcsöt elkeverjük a keményítővel és a cukorral, majd a tésztával bélelt piteformába öntjük. Rátesszük a tésztaszalagokat, mintha szőnyeget szőnénk, majd megkenjük a tojással, és megszórjuk a fahéjas cukorral. Az én sütőmben 35 perc alatt lett kész.
Vélemény, hozzászólás?