Most találtam meg az utolsó elbújt kis üveget, amit szorgalmasan eszünk is, ugyanis mindjárt itt az új. Az, hogy ez medvehagyma kari, vagy medvehagyma kaviár, az csupán ízlés kérdése, hívhatjuk egyszerűen fermentált medvehagymamagnak is, ha nagyon trendik szeretnénk lenni.
Most még nagyon időben vagyunk, ugyanis a medvehagymának most kezdődött csak el a szezonja, messze még a felmagzás időszaka, de mivel a tökéletes állapot maximum tíz napig tart, érdemes már most felkészülni rá.
Ezt leginkább magamnak üzenem, ugyanis be kell szereznem a fél és egydecis apró kis üvegeket, a medvehagyma kaprit (kaviárt) abba jó eltenni, mert az íze nagyon tömény, egyszerre csak egy negyed teáskanál esik jól belőle, az viszont nagyon! Tavaly is, és előtte is kétdecis üvegeket használtam, amik viszont indokolatlanul nagyok.
Mikor készítsük a medvehagyma kaprit vagy kaviárt?
Május végén, maximum június első napjaiban szokott eljönni az az időszak, amikor már szép kövér a medvehagyma magja, de még nem kemény benne a mag. Nagyon rövid ideig érdemes szedni, mert a kemény mag már élvezhetetlenné teszi ezt az apró finomságot. Ebből következik, hogy vagy sokat kell medvehagymás helyeken túrázni, hogy képben legyünk a medvehagyma kapri (kaviár) érettségével, vagy nagyon nagy szerencsénknek kell lennie, hogy pont abban a pár napban járunk, pont ott. Nem tudom 2023-ban mikor is jön el A PILLANAT, de szerintem akár már május elején is itt lehet, amilyen meleg van.
Hogy szüreteljük a medvehagyma magot?
Én mindig négy villával indulok útnak, és kiosztom a családtagoknak. Negyed óra alatt össze lehet gyűjteni a megfelelő mennyiséget, ugyanis tényleg nem kell belőle sokat szedni. Még akkor sem, ha ajándékba is készítünk valakinek.
Mindenki fogja a villáját, és a magokat azzal szakítja le a szárról, így a kis medvehagyma kapri a markunkban marad, a növény pedig a földben. Érdemes egy jól zárható dobozt vinni magunkkal, abba gyűjteni.
Így készül:
Otthon a magokat alaposan megmossuk, a virágszirmokat, más oda nem illő dolgokat kihalásszuk. Vannak olyan Hamupipőke lelkűek, akik a magok apró kis szárát egészen tőből letépik egyesével, hogy tényleg csak a gömbölyű mag maradjon, de ez nem én vagyok. A picike lágy szár is tökéletesen megsavanyodik. Az utóbbi években csak fermentálom, de nyugodtan lehet ecettel is savanyítani, mint bármelyik savanyúságot.
1 liter vízhez 2 deka sót számolok. Csak nagyon kevés felöntőlére lesz majd szükség, de egészen pici mennyiségekkel nehéz számolni, így én mindig fél litert készítek. A vizet felforralom, beleteszem a sót, majd hagyom lehűlni. A medvehagyma kaprit üvegbe töltöm, felöntöm a sós vízzel, majd ha van, teszek hozzá valamelyik másik fermentált zöldség levéből is, amolyan indítónak, de nélküle is működik. Lezárom, és a meleg konyhában hagyom erjedni. A hatodik, hetedik napon már kellően savanyú, mehet is a hűtőbe, ahonnan jobb esetben egy év alatt szépen elkopik.
Itt egy jó kis videó.
Ecetes medvehagyma kaviár
A megmosott medvehagyma kaviárt alaposan, két evőkanál sóval elkeverem, és pár óráig a hűtőben érlelem. Közben savanyítólevet készítek: vizet forralok ecettel (só nem kell bele, mert van a medvehagyma kaprik között elég.) A medvehagyma kaviárt kiveszem a hűtőből, szűrőbe borítom, de nem mosom le, majd egy sterilizált üvegbe töltöm. Felöntöm az ecetes lével, lezárom, lefordítom, és száraz dunsztba rakom. Csak felbontás után kell hűteni. Tavaly tettem bele apró thai csilit is, érdemes kipróbálni!
Vélemény, hozzászólás?