Ha gyerekekkel szeretnék süteményt sütni, akkor általában a kevert tésztát választom, az egyszerűsége miatt. Fontos ugyanis, hogy a tészta annyira könnyű legyen sütés előtt, hogy még a legkisebb gyerek is kavargatni tudja a tálban. A kevert tészta pont ilyen: puha, könnyű, egyszerű. Az se utolsó szempont, hogy valóban elronthatatlan. Egyedül az idő lehet csak az ellenségünk, ugyanis a sütőporos tésztáknak viszonylag hamar be kell kerülniük a sütőbe. Nem véletlen, hogy ezt választottuk, amikor három kislány volt a segítségem a konyhában. Vagy én az övék.
A kevert tésztát sokan lebecsülik, mert mindenki képes megsütni, és hát valóban semmi extra nincs benne, nem éppen a francia cukrászat csúcsa. De valóban minden sütinek nagyon különlegesnek kell lennie, vagy elég, ha valami csak finom? Szerintem az utóbbi.
Ettől jó a kevert tészta
A kevert tészta a gyerekek mellet az elfoglalt emberek kedvence is, hiszen alig pár hétköznapi hozzávalóval garantált sikerélménye lehet vele még a legkezdőbb házi cukrászoknak is. Tulajdonképpen csak három dologra kell odafigyelni, és a siker garantált.
- Legyen kellően szaftos a tészta. Ehhez kellő mennyiségű vajra, olajra, vagy más zsiradékra van szükség.
- Legyen benne valami extra íz. Ez lehet bármilyen citrus héja, valamilyen pirított mag, karakteres csokoládé, valódi vanília, vagy valamilyen fűszer.
- Legyen benne valamilyen savas hozzávaló, ami segít a sütőpornak könnyűvé tenni a tésztát. Joghurt, tejföl, vagy citromlé mind megfelel a célnak.
Ebbe a sütibe fűszerként pirított mákot tettem. Mindenbe szeretem, sós ételekkel is remek, de különösen jól passzol azzal, amiben vaj van. A mák különben is a kedvencem, egyszerűen azért, mert finom. Mire felnőttem, tökéletesen megértem a mákos tésztára, a pozsonyi kiflire, a mákos gubára, és a mákos bejglire. Ugyanezekért dióval egyáltalán nem vagyok oda.
Túl sok mák nem létezik!
Bár a mák kalciumtartalma 100 grammonként 968 mg, és sokan esküsznek rá, hogy az egyik legjobb csonterősítő, nehezen tudom elképzelni, hogy bárki ezért szeretné. Ugyancsak kétkedve fogadom azt, hogy óvatosan kéne bánni a fogyasztásával, mert huszonötféle alkaloidot tartalmaz, többek között morfint, narkotint és kodeint, amelyek bár valóban fontos alapanyagai bizonyos gyógyszereknek, de a mákot mint ételt lehetetlenség túladagolni. A mákgubó már más kérdés.
Hozzávalók:
- 1/2 bögre egész mák
- 1 bögre cukor
- 1 bögre liszt
- 1 bögre görögjoghurt
- 1 db tojás
- 1 csipet só
- 2 olvasztott vaj
- 1 citrom reszelt héja
- 1 zacskó sütőpor
- 2 marék málna
Előmelegítjük a sütőt 180 fokra. A mákot száraz serpenyőben picit megpirítjuk, de éppen csak annyira, hogy ne égjen meg. Amikor már érezni az illatát, akkor kész is. A málnán kívül minden hozzávalót gyorsan összekeverünk, majd kivajazott, kilisztezett formába töltjük. A málnát elosztjuk a tetején és betoljuk a sütőbe. 10 perc után visszavesszük a hőt 160 fokra, és tűpróbáig sütjük. Nekem ez 30 perc volt.
dr Bálint Karolin
Kedves Eszter, a „2 olvasztott vaj” mennyit jelent? Köszönöm.
fuszereslelek
2 evőkanál.