Igazi klasszikus hanuka ünnepén a fánk és a latkesz, de készülhet bármi, ami olajban sül. Mondhatjuk azt is, hogy fánk nélkül nincs hanuka, de azért a lángos is sorra kerül, amikor már unjuk a fánkot. Ez egy nagyon régi receptem, soha nem változtatok rajta, mert mindig tökéletes. Néha annyiban más az elkészítés, hogy nem nyomom be a közepét a fánknak, hanem hagyom szép gömbölyűre kelni, és utólag egy nagy töltőfecskendővel nyomom bele a lekvárt.
Hozzávalók:
50 dkg liszt
2 dl langyos tej
5 dkg élesztő
5 dkg porcukor
1 kk só
5 dkg olvasztott, de nem forró vaj
3 db tojássárgája
1 tojás
0,5 dl rum
1 narancs reszelt héja
Minden hozzávaló legyen langyos. Én a lisztet is megmikrózom egy kicsit, a tojásokat pedig pár órával a dagasztás előtt kiveszem a hűtőből. Minden hozzávalót a dagasztógépbe teszek, és nagyon alapos kidagasztom, tíz perc a minimum. Dagasztógép hiányában mindezt kézzel kell megtennünk, de az időt akkor se spórolhatjuk meg.
A tésztát langyos helyen duplájára kelesztem, majd ujjnyi vastagra nyújtom.
Fánkokat szaggatok belőle, a közepébe mélyedést nyomva, ide kerül majd a lekvár. Letakarom egy konyharuhával, és hagyom még fél órát kelni.
A fánk akkor lesz szalagos, ha nagyon megkel, és olyan sok benne a levegő, hogy egyszerűen nem tud a feléig belesüllyedni az olajba. Ez az igazi titok, nem az, hogy a második oldalának a sütésekor lefedjük. Persze az se árthat.
Egy nagy, mély serpenyőben olajat forrósítok, és egyszer 2-3-4 darabot kezdek sütni. Sok hely kell a fánknak! Mikor az egyik fele szép piros lett (ez 0,5-1 perc), akkor megfordítom, és le is fedem. Érdemes üveg fedőt használni, nehogy elégessük a fánkot.
Mi kerüljön a hanukai fánk közepébe?
Nálunk csakis baracklekvár, pedig szeretjük az eper és málnalekvárt is, de valahogy a hanukai fánk barackkal az igazi. Vannak, akik gyümölcszselét tesznek bele, esetleg valamilyen pudingot, sőt felnőtt bulikban nem ritka a mindenféle krémlikőr se. Ha egyik sincs otthon, természetesen a porcukor is megteszi.
Deri juli
Nem az első oldalt kell fedővel sütni?