Sokféle flódni recept létezik, én is többfélét sütöttem már, de ez az, ami az idők során a legjobbnak bizonyult. A tésztája tökéletes, nem ázik el, teljesen megsül, nagyon jó ízű. A töltelék pedig pont olyan, amilyennek lennie kell: sokféle, édes, jól kiegészítik egymást benne az ízek. A flódni egy purimi sütemény, amit a zsidók régen főleg ezen az ünnepen ettek Magyarországon. Létezik hasonló változata a környező országokban többféle is, de ennyire egyik sem komplex, mint a magyarországi változat. A flódni mindig zsidó sütemény, de nem biztos, hogy kóser, még akkor sem, ha egy zsidó készíti.
Természetesen csak akkor kóser, ha az alapanyagok is és a konyha is az, aki tartja a szabályokat, az úgy is tudja, hogy mire kell odafigyelnie.
Ezt a flódnit több napig készítjük, mert hűteni kell, de munka mindig csak kevés van vele, és megígérem, hogy nagyon megéri a fáradozást!
Vaj vagy libazsír?
Az attól függ, hogy tejes, vagy húsos ételek után akarjuk enni a flódnit, ha tartjuk a kasruszt. Ha reggelire szánjuk egy bögre tejjel, akkor készítsük vajjal, ha pedig egy ünnepi sült csirke vagy marhaszegy után ennénk desszertként, akkor legyen libazsíros a tészta.
Bár sokan idegenkednek a zsírral való sütéstől, a végeredmény mégis mindig meggyőző. A flódni zsírral is nagyon finom, sőt!
A flódni története
A flódnit eredetileg fladen-nek hívták, és valamilyen lapos tésztát jelentett, amit megtöltöttek valamivel, jellemzően túróval, vagy sajttal. A középkori osztrák, német, és francia zsidók is valami hasonlót ehettek, természetesen szigorúan hús nélkül, a kóser szempontok miatt. Ha túróval töltötték, akkor egy idő után elkezdtek mindenféle aszalt gyümölcsöt tenni bele: mazsolát, fügét, vagy almát. Később már mézzel is édesítették, és fluden-nek hívták.
Ez a változat már igazi kóser, zsidó sütemény volt.
Bár a tejes és a húsos ételek együtt fogyasztása soha nem volt megengedett a kóser, zsidó háztartásokban, a XVI. századig enyhébben szabályozták a húsos és a tejes ételek fogyasztása közötti időt. Manapság húsos után 6 órát szokás várni, de régen ez jóval kevesebb volt, így egy ünnepi vacsora vagy ebéd után minden gond nélkül belefért egy tejes (esetünkben túrós) sütemény is a kóser háztartást vezető zsidó családok étkezésébe.
Flódni, Fächertorte, prekmurska gibanica
A szabályok szigorodásával a túrós változat eltűnt, megmaradt viszont egy alma fladen névre hallgató pite, Ausztriában pedig a múltszázadban kialakult a Fächertorte, ami mint a képen is látható, szinte már flódni, csak hiányoznak a rétegek közötti tészták. Már akinek hiányoznak, mert sokan esküsznek erre a változatra.
És akkor a prekmurska gibanica nevű szlovén finomságról még nem is esett szó, pedig az is elképesztően finom, szerintem a flódni igazi versenytársa, ha diós, mákos, gyümölcsös süteményről van szó, igaz a zsidósághoz valóban semmi köze.
A ma ismert flódnit a XX század elején kezdték a zsidó háziasszonyok sütni, először csak purimra, később már bármilyen családi ünnepre. Annak ellenére, hogy a XXI. századra Budapesten úgy tűnik, mintha ez egy ősi, minden zsidó család által ismert és sütött sütemény lenne, ez messze nem igaz. Rengeteg zsidó család csak a nyolcvanasévekben találkozott a flódnival először és igazán emblematikus sütemény csak valamikor a kilencvenes években lett.
Hozzávalók a flódni tésztához:
60 dkg liszt
24 dkg vaj (vagy 20 dkg libazsír)
85 g porcukor
2 tojássárgája
egy csipet só
15 dkg nagyon hideg víz, vagy kóser fehérbor (libazsír esetében 17 dkg víz vagy bor)
Diós töltelék:
- 20 dkg dió apróra aprítva
- 5 dkg mazsola durvára aprítva
- 18 dkg cukor
- 10 dkg víz (1 dl)
Mákos töltelék:
- 17,5 dkg frissen darált mák
- 7 dkg cukor
- 9 dkg víz (majdnem 1 dl)
- 1/2 narancs reszelt héja
Szilvalekvár:
- 50-75 dkg szilvalekvár, ha túl sűrű, nagyon kevés vízzel hígítva
Alma töltelék:
- 1 kiló alma meghámozva, vékony szeletekre vágva
- 1 ek. méz
- 1 ek. cukor
- 1 ek fahéj
- 5 szem szegfűszeg (teatojásba téve)
- 1,5 dl fehér kóser bor
- zsemlemorzsa (1 ek, amennyi a felesleges folyadékot felszívja)
Kenéshez:
- 1 tojás sárgája
- 2 ek tej vagy víz
A flódni elkészítése
1., A tészta összetevőit a víz kivételével pulzáló üzemmódban összedolgozzuk egy késes robotgépben, majd lassan adagoljuk hozzá csak a vizet, míg közepesen lágy, egységes tésztát nem kapunk. A pulzáló mód fontos, így könnyebben dolgozza össze a gép a hozzávalókat, és nem melegíti fel a vajat.
2., A kész tésztát öt egyenlő részre osztjuk (érdemes lemérni, hogy valóban pontos legyen) majd kinyújtjuk a tepsi méretére.
3., A tésztalapokat sütőpapírra tesszük és egy éjszakára berakjuk a hűtőbe.
4., A diós töltelékhez közepes lángon főzzük az összetevőket míg a cukor teljesen el nem olvad és a massza be nem sűrűsödik. Utána azonnal tárolódobozba tesszük, és egy éjszakára berakjuk a hűtőbe.
5., A mákos töltekékhez az összetevőket 2-3 percig közepes lángon főzzük amíg elkezd buborékosan forrni. Ezt is bedobozoljuk, lehűtjük és egy éjszakára megy a hűtőbe.
6., Az almát a mézzel, cukorral, borral, fehéjjal, szegfűszeggel megpároljuk. Nem szabad túl főzni! Szűrőbe tesszük, és teljesen lecsepegtetjük. Elkeverjük a zsemlemorzsával, és éjszakára hűtőbe tesszük.
7., A szilvalekvárt nagyon pici vízzel lehet hígítani, hogy könnyebben legyen kenhető, de melegíteni nem kell, ezért hűteni se szükséges.
Másnap, kezdődhet a sütés
8., A tepsit sütőpapírral kibéleljük úgy, hogy a két hosszabbik oldalán 5-5 centit kilógjon a papír. Így miután megsült a flódni, könnyen ki lehetett emelni a tepsiből.
A sütőforma aljára teszünk egy réteg hideg, hűtőből kivett tésztát, rákenjük a diós masszát, erre jön a második réteg tészta, amit alaposan lenyomkodunk, hogy ne maradjon alatta levegő. Megkenjük a mákkal, aztán újabb tészta lapot helyezünk rá. Erre tesszük az almát, a következő tésztát, végül a lekvárt és az utolsó, ötödik réteg tésztát.
Sokan a lekvárt csak az alma tetejére kanalazzák, vagy a diót hagyják legfelülre, és arra teszik a lekvárt, így megspórolnak egy réteg tésztát. Ebben az esetben érdemes nem vastagabb lapokkal dolgozni, hanem 1/5-del kevesebb tésztát készíteni.
Az utolsó réteg tésztát lekenjük a tojássárga és a tej (víz) keverékével, és 20 percre visszatesszük a hűtőbe az egész tepsi flódnit.
9., Előmelegítjük a sütőt 200 fokra, betesszük a flódnit, és 10 percig sütjük. A hőmérsékletet csökkentjük 175 fokra és további 50 percet sütjük a sütit. Sütőből kivéve legalább egy órát pihentetjük, mielőtt betennénk a hűtőbe.
10., A megsült flódnit felszeletelés előtt egy éjszakára érdemes hűtőbe tenni, hogy a sok töltelék megszilárduljon. Sokkal jobb lesz így nem csak szeletelni, de enni is.
ozonozone
Mekkora a tepsi?
fuszereslelek
26x22x5
S K
Kedves Eszter!
Épp folyamatban van a Flódni, alig várom hogy kóstolhassam… Eddig két kérdés merült fel a recept kapcsán:
– Az 1 kg alma nettó (pucolás utáni) vagy bruttó mennyiség vajon?
– A 8. pont végén a tényleg a sütőbe tesszük vissza az egész tepsit? A hűtőre tippelek inkább…
Köszönettel a szuper receptekért, történetekért
Ada
A valaszok engem is erdekelnenek…
Tarcsai Kinga
Kedves Eszter! Éveken át a Te flódni recepted alapján sütöm ezt a csodát, de lekerült az oldalról a fehérboros változat, pedig az a legfinomabb!
fuszereslelek
Ez lenne az? http://archive.fuszereslelek.hu/flodni_6/
Tarcsai Kinga
IGEN, köszönöm! 🙂
Éva
Kedves Eszter!
Elkészítettem a flódnit, jól sikerült, mindenkinek ízlett.Az én tepsim 36 cmx22, elég vékonyak lettek a lapok, de a töltelék így is tekintélyes mennyiség volt benne.
Az előkészületek után már nem olyan bonyolult. Egyedüli aggályom, hogy az almás réteg alatt nem tud úgy átsülni a tészta,Köszönöm a receptet.
Éva
fuszereslelek
Kedves Éva! Örülök, hogy jól sikerült. Tulajdonképpen a töltelék a lényeg, nem igaz? 🙂
egy flódnihívő
Egy apró elírás:
„Az utolsó réteg tésztát lekenjük a tojássárga és a tej (víz) keverékével, és 20 percre visszatesszük a sütőbe az egész tepsi flódnit.”
szerintem:
„Az utolsó réteg tésztát lekenjük a tojássárga és a tej (víz) keverékével, és 20 percre visszatesszük a *hűtőbe* az egész tepsi flódnit.”
fuszereslelek
Valóban, nagyon köszi, javítom is. Nem mindegy 🙂