A flódni fagyi fagyisága ellenére igazából egy téli, ünnepi desszert. Nem véletlen, hogy az eredeti recept 2009 decemberében került fel a blogra, amikor már harminc tepsi flódnit sütöttem megrendelésre és ajándékba is, de magamnak már egyszerűen képtelen voltam megsütni a harmincegyediket. (Érzem én, hogy a flódni fagyi igazából flódnifagyi, de annyira furcsa összetett szó lesz így, hogy nem visz rá a lélek a leírására: flódnifagyi…)
Flódnit sütni mi tagadás, macerás! Persze megéri a fáradságot, főleg amikor a mosolygó arcokat, mákos fogakat látom, de be kell vallanom, munka, az bizony van vele. A flódni fagyi viszont, legalábbis a flódnihoz képest, gyerekjáték.
Oké, egy egyszerű fagyihoz képest azért mégiscsak inkább flódni, de mindent nem lehet egyszerre: flódnit is, fagyit is, és nagyon megúszós desszertet. Ez van.
Mégis, a süteményhez képest szinte légiesen könnyű, arról nem is beszélve, hogy a fagyit akár egy hónappal az esemény előtt is el lehet készíteni, úgyhogy igazán időtakarékos megoldás.
Én külön dió és mákfagylaltot is készítettem, de lehet akár egyben is megoldani a kettőt annak akinek már tényleg nincs se ideje, se kellő helye a fagyasztóban.
Flódni fagyi
Hozzávalók:
diófagyi a diótöltelék helyett
mákfagyi a máktöltelék helyett
birskompót az alma töltelék helyett
szilvalekvár a szilvalekvárt nem szabad lecserélni, de esetleg egy kis borban főtt aszalt szilvát elvisel a recept
kekszmorzsa a tészta helyett
pár kanálnyi baracklekvár
Diófagyi:
4 tojás sárgája
2,5 dl tej
2,5 dl tejszín
1 rúd vanília kikapart magja
20 dkg dió
6 ek tokaji aszú
6 ek cukor
A diót durvára törtem és egy serpenyőben addig főztem a borral, amíg teljesen elforrt a bor és a dió megpuhult. A tejet a tojássárgájával, a vanília magjaival és a cukorral krémmé főztem, majd belekevertem a tejszínt. Alaposan behűtöttem, majd belekevertem a diót is. A többit szokásos módon elvégezte a fagyigép.
Mákfagyi:
Ugyanaz mint a diófagyi, csak 10 dkg darált mákot főztem fel picit több borral, és ezt kevertem a fagyihoz, plusz tettem bele egy kanálnyi őröletlen mákot is, arra nagyon jó ráharapni.
Birskompót:
6 szem birsalma
10 szem szegfűszeg
1 rúd fahéj
cukor ízlés szerint
2 dl vörösbor
1 dl víz
A birsalmát meghámoztam, kimagoztam, és felkockáztam. Rádobtam a fűszereket, felöntöttem a borral és a vízzel, majd fedő alatt puhára főztem. Ha elforrna a leve, de az alma még mindig kemény, akkor a folyadékot pótolni kell. Akinek van, érdemes kuktában készítenie, sokkal rövidebb idő alatt elkészül.
A kekszhez skót shortbread-et használtam, amit összetörtem, és picit megpirítottam, majd meglocsoltam kevés forró baracklekvárral, de jó hozzá a sima zabkeksz is. A shortbread annyiban ünnepibb, hogy már eleve van egy markáns vajas íze, ami bár a flódnira nem jellemző, de a flódni fagyi, akarom mondani, flódnifagyi koncepciójába nagyon jól passzol.
Vélemény, hozzászólás?