Ez az időszaka az évnek mindig olyan izgalmas! Gyerekkoromban is szerettem a nyár végét, vártam már az iskolát, a barátnőket. Záli is izgatott, szeptemberben „összekeverik” az évfolyam eddigi osztályait három másikká, vasárnap tudjuk meg az új osztályneveket, azt, hogy kik lesznek az ofők, és kik maradnak osztálytársak. Amire biztosan szükség lesz, az egy kis vigasztaló fahéjas, almás babka, vagyis jeruzsálemi kalács!
Egyébként az iskolánkban az új első osztályoknak babka, flódni, és bagel a nevük. Nagyon remélem, hogy Záliék saksuka, falafel és humusz osztályba járnak majd!
Fahéjas, almás babka: tökéletes a zsidó újévre
A zsidó újév, vagyis a rós hásáná (Rajs hásónó) az ember teremtésének évfordulója 2023-ban szeptember 15-én kezdődik és 17-ig tart. Ilyenkor hagyományosan almát mártunk mézbe, almás süteményeket sütünk, illetve kerekre fonjuk a barheszt, mindezt azért, hogy édes és kerek legyen a következő esztendő. Miért ne lenne a jeruzsálemi kalács is kerek ilyenkor?
Úgyhogy a babka is kerekre lesz fonva, a cukorszirupot felváltja a méz, a csokoládét pedig a vajon megfuttatott alma, amit fahéjas krémsajtba forgatok, és ezzel töltöm majd meg a babkatésztát.
Tökéletes őszi édesség az ősz csodálatos illatával!
Alma helyett persze kerülhet bele keményebb körte, vagy vegyesen a két gyümölcs.
A babka pontos receptjét és a tészta felcsavarásáról a videómat itt találjátok, nem másolom be még egyszer ugyanazt. A töltelék viszont más.
Az almához:
2 db zöld alma
1/2 citrom leve
1 citrom héja
2 ek vaj
A vajkrémhez:
15 dkg puha vaj
25 dkg natúr krémsajt (Philadelphia jellegű)
1 ek jó minőségű őrölt fahéj
10 dkg cukor
A tetejére:
15 dkg méz
5 dkg víz
A tésztát ugyanúgy előző este elkészítjük, mint a csokoládés babkánál.
Az almát megpucoljuk, majd 4×4 milliméteres egyforma kockákra vágjuk. Rányomjuk a citromlevet, belereszeljük a citrom héját.
Felforrósítjuk a két kanál vajat egy serpenyőben, és két perc alatt megfuttatjuk a vajban az almakockákat. Kihűtjük.
A puha vajat habverővel krémesre, habosra keverjük a krémsajttal, a cukorral és a fahéjjal. Egy órára a hűtőbe tesszük, hogy kissé megkeményedjen.
Kinyújtjuk a babakatésztát, a lehető legvékonyabb téglalappá úgy, hogy az egyik oldala most jóval hosszabb legyen a másiknál, majd megkenjük a fahéjas krémmel. Erre szórjuk egyformán elosztva az almát, majd szorosan feltekerjük a tésztát.
A videón látható módon félbevágjuk a felcsavart tésztát, és szorosan összefonjuk. Koszorúvá formázzuk, a két végét összenyomkodva. Megszórjuk a mandulával, esetleg dióval vagy mogyoróval.
180 fokon 35 perc alatt megsütjük.
A mézet felfőzzük a vízzel, és a kész babkára locsoljuk.
Vélemény, hozzászólás?