Lassan egy éve is volt, hogy egyik este felugrottam a barátnőhöz, és húsgombóc leves volt nála vacsorára. Mesélte, hogy az az új projektje, hogy kipróbál mindenféle húsgombóclevest, és az amivel minket is megkínált, már a második volt a héten.
Innen vettem a Nagy Húsgombócleves Projekt ötletét. Azóta pont egy tucattal főztem, és el kell ismerni, zseniális ötlet. Az ilyen leves ugyanis olcsó (is lehet), a húsgombócleves pedig tartalmas, laktató és finom, arról nem beszélve, hogy tényleg annyiféle lehet, amennyit csak akarunk. Nehéz is két egyformát főzni.
Citromos húsgombócleves bárányból
Ez a változat bárányhúsból készült, amit mi nagyon szeretünk, de tudom, hogy sokan nem feltétlenül kedvelik a bárány karakteres ízét. Ők bármilyen olyan hússal helyettesíthetik, aminek legalább 20% a zsírtartalma. (Azért 30%-nál több ne legyen!) A bárányhoz nagyon passzol a menta és a citrom, de ez a két íz annyira tökéletes páros, hogy bármelyik levesben hozza majd azt a nagyon kellemes ízt, amitől bárki meggyógyul, legyen bármilyen kehes állapotban is. Tapasztalatból beszélek!
Hozzávalók a húsgombóchoz:
30 dkg darált bárányhús
1 egész tojás
4 ek házi kenyérmorzsa (lehetőleg nem túl finomra reszelve)
1/2 fej hagyma 1 ek libazsíron megdinsztelve
1 gerezd fokhagyma
Hozzávalók a citromos leveshez:
2 ek étolaj
1 ek vaj
1 nagyobb sárgarépa, apró kockákra, brunoise-ra vágva
1 hagyma hasonló méretű kockákra vágva
1 petrezselyemgyökér, szintén felkockázva
2 db sütni való krumpli egycentis kockákra vágva
1 citrom reszelt héja és leve
só, bors
1 kk szárított tárkony
1 dl száraz fehérbor
1 dl tejszín
1 csokor menta
1 piros csili ízlés szerint
A hagymát alacsony lángon krémesre dinszteljük a vaj és olaj keverékén. Vigyázzunk, ne barnuljon meg! Rádobjuk a zöldségeket, két percig kevergetjük, majd felöntjük 2 liter forró vízzel, sózzuk, borsozzuk, és lefedve puhára főzzük. Akkor jó, ha a krumpli kissé szétfő, ezzel is sűrűséget adva a lének.
Vigyázat, a sárga héj nem garancia!
A sütni való burgonya a legjobb főzni, ha azt szeretnénk, hogy kissé szétfőljön, de abból készül a tökéletes burgonyagombóc, a sztrapacska, vagy a legjobb paprikás krumpli is! Sokan csak sárga héjú krumplinak hívják, de érdemes megnézni a típusát, ugyanis a sárga héj akár salátaburgonyát is takarhat, az pedig pont nem esik szét.
Óvatosan beletesszük a húsgombócokat, majd tíz perc alatt megfőzzük. Felöntjük a borral, fűszerezzük a tárkonnyal, majd egy keveset kiveszünk a léből egy merőkanállal, amivel felengedjük a tejszínt. Végül visszaöntjük a tejszínes levest a többihez, és elzárjuk a lángot.
Tálalásnál sok apróra vágott mentát szórunk bele, a képen nincs annyi, amennyi jó bele, de akkor nem látszik a leves. A csilit is csak a tányérban tesszük már bele.
A brunoise mániámról
Egyik osztálytársamnak a nagymamája francia volt. Egyáltalán nem tudott főzni, viszont tökéletes brunoise-ra vágta a zöldségeket, és akárhányszor találkoztunk elmondta, hogy lányok, a főzés a brunoise-zal kezdődik. Amíg azt nem tudtok vágni, addig nem tudtok főzni. Bevallom, ez egyáltalán nem hatott meg minket, nem hiszem, hogy életcélunk lett volna főzéstudás. Valamiért pár éve viszont elkapott a vágy, hogy én is olyan apró, egyforma, derékszögű kis zöldségkockákat gyártsak, mint a nagymama. 10 év múlva tökéletes lesz!
Itt pedig egy jó kis vega, mégis gombócleves!
Király András
Kedves Eszter!
A leírásból kimaradt a citrom héja és leve. Mikor célszerű ezt beletenni?