Legyen kerek és édes az esztendő, többek közt ezt kívánjuk egymásnak ilyenkor, a zsidó újév, vagyis rós hásáná környékén. Míg év közben hosszúkás kalácsokat fonunk az ünnepekre, most kerek barheszt sütünk.
Nem elégszünk meg a barhesz édességével, még mézbe is mártjuk, csakúgy, mint a szintén kerek almát. Ezzel is az év édességét és kerekségét szimbolizáljuk.
Mi máskor csak ritkán teszünk mazsolát a kalácsba, de rós hásánára mindig kétfélét sütök, az egyikből ki nem hagynám, sőt a cukor egy pici részét is mézre cserélem, a másik viszont mazsola nélkül készül. Miután kerekre fontam a barheszt, ugyanúgy tojással kenem le és mákkal szórom meg, mint az év többi napján teszem.
Mire jó a kerek, mazsolás, újévi kalács?
Sokan azért nem tesznek a barheszbe mazsolát még akkor sem ha szeretik, mert attól félnek, hogy csak magában tudják majd enni, mert semmi nem illik hozzá, de ez szerencsére nem igaz! Én például még sólettel is szeretem. Az édes ugyanis nagyon jól passzol a füstölt húshoz.
Az édes, mazsolás, kerek barhesz tökéletes párja a marhanyelvnek. Házi majonézes tormával, pár szem kapribogyóval ajánlom.
Szintén jól szerepel májpástétommal párosítva, libateperővel, vagy vajas-mézes kalácsként reggelire.
Rós hásáná ünnepén szokás (volt) halfejet, esetleg birkafejet enni.
A fej azért része az étkezésnek, mert azt a vágyunkat szimbolizálja, hogy mi legyünk a vezetők, a fejek, és ne a farkak, akik csak leghátul kullognak. A hal a szaporaságot is jelképezi, azt kívánjuk fogyasztása közben, hogy szaporodjunk és sokasodjunk úgy, mint a halak.
Találkoztam már olyannal, aki szereti a halfejet, és a vacsora egyik , legkülönlegesebb fogása náluk a halfej, de mi inkább csak, rajzoltatunk pár fejet a gyerekkel és azzal díszítjük az asztalt. Csak semmi pontyfej. Viszont a marhanyelv, mint a marha fejének a része, tökéletes ünnepi étel, csakúgy, mint a pofa. Mindkettőt szeretjük. A marhanyelv általában előétel, a pofa pedig főétel.
Kalács, gránátalma, alma, méz
Az asztal elmaradhatatlan kelléke az alma és a gránátalma. A gránátalma 613 magja a 613 tórai parancsolatra emlékeztet bennünket. Arra kérjük ilyenkor az Örökkévalót, hogy úgy szaporítsa meg érdemeinket, mint ahogy azt a gránátalma magjaival tette.
Barhesz recept újévre
- 1 kg liszt
- 1 kocka élesztő (Budafoki)
- 3,5 dl langyos víz
- 3+1 nagy tojás
- csipet só
- 10 dkg cukor
- 5 dkg méz
- 5 dkg mazsola
- 0,5 dl étolaj
- mák a szóráshoz
A lisztet átszitáljuk, majd összekeverjük a sóval és a cukorral. Az élesztőt felfuttatjuk a langyos vízben a cukorral. Három tojást kissé elhabarjunk a mézzel és az olajjal. Dagasztótálba tesszük előbb a száraz, majd a nedves hozzávalókat is, és nagyon alaposan, lassú fokozaton kidolgozzuk.
Letakarva duplájára kelesztjük, majd 16 egyforma részre osztjuk. Egy barheszhez 8 szálat használunk fel, tehát ebből a mennyiségből 2 nagy kalács készül. A szálakat megsodorjuk, és letakarva még 15 percig kelesztjük. A videón látható módon megfonjuk. Lekenjük tojással, megszórjuk mákkal és 180 fokra előmelegített sütőben kezdjük sütni. 20 perc után visszavesszük a hőmérsékletet 160 fokra és még további 30 percig sütjük.
Kívánom, hogy mindnyájan legyünk jó évre beírva rós hásáná alkalmából! Legyen egészséges, édes, és kerek az 5781-es esztendő! Sana tova!
[…] a sóletet nem kenyérrel, hanem barhesszel szokás enni! Nagyon finom mellé a frissen reszelt, fokhagymás, ecetes […]