Pár hete szembejött velem gyerekkorom legmenőbb szülinap tortája, a Kolibri torta. Régen is finom volt, most, friss ananásszal, gazdag krémmel az egyszerű vanília puding helyett valami elképesztő!
Utánanéztem, ez a torta Amerikában a hetvenes évek végén volt a legnépszerűbb, úgyhogy egészen érdekes, hogy kb. pont akkor meg is érkezett Magyarországra, még ha lebutított verzióban is. Én szerencsés voltam, mert télen születtem, így volt a szülinapomon környékén banán, sőt, egyszer hoztunk Londonból egy ananászt is, igaz nem ebbe a tortába használtuk fel, hanem vendégeket hívunk rá.
Az eredeti kolibri tortának története is van, ami akkor is izgalmas, ha csak egy turisztikai szakember találta ki
A 20. század közepén amikor a reggae elkezdte meghódítani a nyugatot, a Karib-tenger és Jamaika egyre népszerűbb turisztikai célponttá vált. Jamaika 1962-es függetlenné válása után elérkezett az ideje, hogy a jamaikai ételeket is megismerje a világ.
Még 60-as évek végén a Jamaikai Turisztikai Hivatal a sziget gyümölcseit – a banánt, kókuszdiót és az ananászt – felhasználta a helyi újságokban terjesztett receptben, amely a “sziget ízét” igyekezett népszerűsíteni, és megszületett a Kolibri torta.
Mivel a torta hozzávalói ritkán fordulnak elő együtt a hagyományos jamaikai süteményekben, így helyben nem is igazán szerették és értették ezt a könnyű, krémes csodát. Bezzeg Amerikában a megcélzott közönség azonnal ráérzett az ízére, és hagyományos jamaikai ízként gondolt a tortára!
Gyorsan bekerült az amerikai receptkönyvekbe és lapokba is. A tortát manapság gyakran nevezik „déli klasszikusnak”, így a Southern Living 1978. februári megjelenése óta az egyik legnépszerűbb déli recept.
Hozzávalók:
A tésztához:
1,5 csészényi pépesített ananász
170 g étolaj
160 g cukor
2 nagy tojás
315 g liszt
1 tk őrölt fahéj
1 tk őrölt szerecsendió
1 kk só
1 tk szódabikarbóna
2 db nagyobb, érett banán
100 g kókuszreszelék
120 g durvára vágott dió (erdetileg pekándió)
A krémhez:
2 csésze friss ananász apróra vára, egy órát szikkasztva a sütő aszaló programján
250 g mascarpone
250 g Philadelphia jellegű krémsajt
4 dl habtejszín
3 ek porcukor
2 zacskó habfixáló
A diót és a kókuszreszeléket külön-külön serpenyőben enyhén megpirítjuk, hogy illatosak legyenek. A diót késes robotgéppel durvára aprítjuk.
A tojásokat a robotgép keverőtáljába ütjük, hozzáadjuk a cukrot, az olajat, a banánt és az ananászt, a sót és a fűszereket, majd habosra keverjük.
Ezután beleszórjuk a lisztet és a szódabikarbónát és a kókuszreszeléket és végül a durvára vágott diót.
A sütőt elő melegítjük 180 fokra. Én egy tortakarikában és egy kapcsos tortaformában sütöttem a tésztát úgy, hogy az egyikbe a kétharmadát tettem, a másikba a maradékot, és a nagyobb tésztát végül félbevágtam. Természetesen nem ugyanaddig sül a kettő. Ha lett volna idő, legjobb lett volna 3 részben sütni.
A tésztát tűpróbáig sütjük, kb. 35 perc alatt, majd hagyjuk teljesen kihűlni.
A krémhez a hideg tejszínt verjük fel félig, adjuk hozzá a habfixálót, majd verjük tovább, míg kemény habot nem kapunk. A mascarponéhoz adjuk a cukrot, és a krémsajtot, majd forgassuk bele a tejszínhabot, végül az ananász darabokat.
Felnőttek a krém betöltése előtt nyugodtan megloholhatják kicsit a tésztát rumos tejjel, ha már karibi tortáról beszélünk 😉
Töltsük a krémet a tésztalapok közé, tegyük a tortát a hűtőbe legalább egy éjszakára. Ha pedig valami csokisat ennénk, itt a babka!
Vélemény, hozzászólás?