Nem látható, de Erdőbényén még csak a tervek vannak meg a konyhára, és csak valamikor decemberben érkezik majd, de pultja még akkor sem lesz. Így aztán ha lent vagyunk, akkor egy darab hordozható, pici indukciós lapon kell megoldanom a főzést, legalábbis, ha nem bográcsolunk. Az őszi csicseriborsó leves szerencsére megoldható a fellépőre helyezett főzőlapon is. A kész, forró leves pedig nagyon jól esik vacsorára.
Így maradtunk bor nélkül egy borvidéken
Tegnap a mosdószekrényt szereltük be a helyére, amihez a vizet is be kellett kötni. Na jó, a királyi többes enyhe túlzás, Gábor volt a vízszerelő is. A leves után mondta, hogy úgy meginna egy pohár bort, amivel én is egyet tudtam érteni, de már elmúlt augusztus, vagyis itt zárva minden este nyolc, így csak egy üzenetet mertem küldeni a szemben lakó Palinak, hogyha olvassa, akkor vennénk egy palackot, de erre csak éjfélkor válaszolt, amikor pedig már mi aludtunk. Szóval az ebből a tanulság, hogy mindig legyen itthon egy üveg bor!
A csicseriborsó leves
Ez a receptem egyébként nyolc éves, és eredetileg paradicsom konzervet használtam hozzá decemberben, de most még vannak beérésre váró, és már épp be is érett utolsó paradicsomaink a napon, így meg tudtam oldani frissből. Csicseriborsó konzerv nálunk pedig mindig van itthon, mert a leggyorsabb megúszós ételeket lehet vele készíteni, amik még finomak is. Hummusz, leves, curry, mind kész van húsz perc alatt, ha nagyon sietni kell. Persze a csicseriborsó lehet száraz is, és akkor készülhet belőle falafel, vagy spéci csicseriborsós sólet is.
De ezt a levest azért is szeretjük, mert ha nagyon akarjuk, akkor akár főzelékszerűen sűrűre is főzhetjük, ami tényleg valódi comfort food egy sötét, hideg, csütörtök este egy kihalt faluban.
Hozzávalók 4 adaghoz:
4 ek olívaolaj
2 nagy fej fokhagyma
2 marék gersli egy éjszakára beáztatva
8 zsályalevél
1 doboz 540 grammos csicseriborsó konzerv
30-40 dkg paradicsom, leforrázva, héja lehúzva, felkockázva
2 dl paradicsomlé
só, bors
1 sóban eltett (marokkói) citrom héja, apróra vágva
6 szem szecsuáni bors
1 kk római kömény
1 kk koriander mag
1 darabka fahéj
1 ek harissa, vagy más csilipaszta
A tetejére:
sűrű, lecsepegtetett joghurt
1 ek szezámmag
A gerslit sós vízben puhára főzzük és a levével együtt félretesszük. A fokhagyma fejeket félbevágjuk. Egy vastag fenekű, lehetőleg öntöttvas lábosban nagyon alacsony fokozaton, 20 perc alatt aranybarnára pirítjuk. (Erről készítettem egy fotót, akkor jó, ha kb. így néz ki.) A visszamaradt olajon kicsit megpirítjuk a zsályaleveleket. Ha van sütőtök, márpedig miért ne lenne, csak nekem nincs itt, és van valami más étel is, amiért érdemes bekapcsolni, szóval akkor a fokhagymát alufóliába csomagolva, pici olajjal meglocsolva be lehet tenni a sütőbe 170 fokra, ott is finom krémesre sül.
A fokhagymagerezdeket kinyomkodjuk a fejből, villával összenyomjuk, hozzádobjuk a gerslihez, majd beledobjuk a zsályaleveleket is. A leszűrt csicseriborsó konzervet, és a paradicsomot is beletesszük, majd fűszerezzük, hozzáadjuk a marokkói a sós citrom héjat is, végül felöntjük még annyi vízzel, hogy jó sűrű levest kapjunk.
Negyed óra alatt összefőzzük, de a csilipasztát csak a végén tegyük bele. Tálalásnál kanalazunk rá egy kevés joghurtot és megszórjuk szezámmaggal, esetleg dióval, vagy ami éppen van otthon és ropogós. Frissen pirított, fokhagymával bedörzsölt barna kenyérrel, és kevés reszelt parmezánnal, vagy morzsolt fetával kínáljuk. Hozzáképzeljük a bort.
smoortema
Két kérdés a mennyiségekkel kapcsolatban:
1. a csicseriborsó konzervnél mire gondoltál? 540g kicsit soknak tűnik, egy normál méretű konzerv 400/240g-os.
2. Citromból biztosan kell egy egész? Az is elég soknak tűnik, elég intenzív tud lenni az íze.
fuszereslelek
Szia, mindkét kérdésre igen a válaszom. Ez a nagyobb fajta, üveges csicseri. Én szeretem, ha jó citromos, de nyugodtan tegyél bele kevesebbet, ha úgy érzed, a lényegen nem változtat 🙂
Belső Olga
Ez a leves annyira finom, hogy már vagy negyedszer készítem, és nem tudjuk megunni.
fuszereslelek
Ennek nagyon örülök! 🙂 Köszi!