Ez a három purim ünnepére sütött aprósütemény bizony ugyanaz. Az, hogy melyik családban hogy hívják, csak a hagyománytól függ. Nálunk főleg hámántaschen, esetleg hámántáska, de amikor Záli sokat hallotta a hámánfüle megnevezést, akkor éppen így hívta.
Purim, a zsidó örömünnep
Az i.e. 5 században a perzsa Ahasvéros király Esztert, a zsidó származását titkoló lányt vette feleségül. Amikor a király egyik főembere, a gonosz Hámán elérte, hogy a király olyan rendeletet adjon ki, amelynek értelmében az egész Perzsa birodalom területén ki kell irtani a zsidókat, Eszter a nagybátyja, Mordeháj segítségét kérte.
A perzsiai zsidók végül Eszter közbenjárására megmenekültek, és bosszút álltak Hámánon és az ellenségeiken.
A történet Eszter Könyvében olvassuk az ünnepen. A Purim szó sorsvetést jelent, Hámán ugyanis sorsot vetett, hogy meghatározza azt a napot, amikor majd a zsidókat el fogja pusztítani. A sors Ádár hónapra esett, ami ilyenkor tél végén van.
“Mi senichnász ádár, márbim beszimchá”
A fenti mondat annyit tesz, hogy az örömünk ádár hónapban egyre nagyobb.
Hogyan ünneplünk purimkor?
Minden zsidónak kötelessége meghallgatni a Megilá vagyis, az Eszter-könyve felolvasásását. Amikor a felolvasó kimondja a gonosz Hámán nevét, hatalmas zajt csapunk, kereplővel kereplünk, dobolunk a padokon, tapsolunk, vagy kiabálunk, hogy a gonosz neve ne legyen hallható. Mondanom se kell, a gyerekek imádják ezt a szokást, és alig várják, hogy a lehető legnagyobb zajt csaphassák. Micva, más szóval parancsolat még az ünnep délutánján egy ünnepi lakoma elfogyasztása, és sláchmonesz, magyarul ételajándék küldése a szegényeknek, rászorulóknak, és a barátainknak is. Fontos, hogy ebben a csomagban fogyasztásra kész ételek és italok legyenek, vagyis ne félkész alapanyagokat küldjünk, de ha úgy érezzük, akkor adhatunk pénzt is.
Kezdődhet a jelmezbál!
Purimkor szokás jelmezbe öltözni, abba menni a zsinagógába (a felnőtteknek is) és este jelmezes felvonulást tartani, előadásokat tartani, és mulatozni.
Igyunk is a hámántaschen mellé!
Bizony, ezen a napon inni kell, méghozzá alkoholt. Nem véletlenül írtam a kell szót, a hatalmas mulatozás közben ugyanis megengedett, sőt, ajánlatos annyit inni, hogy ne tudjuk megkülönböztetni a gonosz Hámánt az áldott Mordehájtól. Természetesen a gyerekek, illetve azok, akik nem szeretnének nem fogyasztanak alkoholt, de sokan csak ezen az egy napján isznak az évnek, különben megelégednek a szőlőlével.
Hámántáska a sláhmonesz része
A purimi aprósütemények évszázadok óta népszerűek, ugyanis bármivel tölthetők, lehetnek édesek vagy sósak, az alakjuk pedig a gonosz Hámán fülére emlékeztet, amit a gyerekeknek mindig nagy mulatság elrágcsálni.
Természetesen más sütemények is készülhetnek, például flódni, vagy babka, vagy a manapság elfeledett, de nagyon finom kindli.
A klasszikus hámántaschen változat lekvárral, mákkal vagy dióval volt töltve, de napjainkban nem ritka a csokis, Nutellás, pisztáciás, apró színes cukorkás változat sem.
A tészta két-három nappal korábba elkészíthető, de a megformázott, nyers hámánfülék is jól fagyaszthatók, hogy az ünnep napján már csak sütni kelljen.
Hámántáska, hámánfüle, hámántaschen
Recept leírása
- 315 g liszt
- 200 g vaj vagy margarin
- 90 g porcukor
- 1 csipet só
- 1 tojássárgája
- 1/2 citrom reszelt héja
kovacs valeria
Mindig megsutom, nagyon szeretjuk. Mig otthon eltem a Kazinczy utcaban laktam. A dob utcaba jartunk a Floricht cukraszdaba a ( Gyuri bacsihoz) O volt a Floricht Robert a rabi edesapja. Ott suttetem barheszt es csokis kuglofot . Imadtak a gyermekeim is.