A nudli nem véletlenül volt nagyanyáink, vagy inkább dédanyáink receptje, még ha csak egy órát is kell vele pepecselni mire a krumpli hosszúkás rudakká változik, az valahogy soknak tűnik ebben a rohanó világban. Mivel az időnk egyre kevesebb (vagy csak elpocsékoljuk a közösségi médiában) soha nem fogunk olyan sebességgel nudlit sodorni, mint a felmenőink. Pedig a sütőtökös nudli tényleg megéri a ráfordított időt, és remek étel ilyenkor, szukot ünnepén sátorban. A sátoros ünnepnek, vagyis szukotnak nincs hagyományos étele, ilyenkor azt esszük, amit nagyon szeretünk. Mi például egyszer biztosan sütőtökös nudlit, karika formában. De az ünnep nyolc napos, úgyhogy főzök még mást is.
Szerencsére a fiam judaisztika tanára remek összefoglalót küldött a ma beköszöntő ünnepről, így Komoróczy Szonja utólagos engedélyével, nem is fáradozom az ünnepről szóló összefoglalóval, hanem bemásolom az övét.
Szukot a sátoros ünnep
Péntek este naplementével köszönt be szukot vagy (a magyar jiddis dialektus szerint) szükesz ünnepe. Szukot első napja a zsidó naptár szerint tisri hó 15-e, és mivel a zsidó hónapok holdújulással kezdődnek, péntek este ha felnéztek, teliholdat láthattok az égen. Szukot a három zarándokünnep közül az egyik – amíg állt a Szentély, szokás volt ilyenkor elzarándokolni Jeruzsálembe. A bibliai szabályok szerint szukot hét napig tart, de a diaszpórában nyolc napon át ünnepeljük. Szukot első két napja (most szombat és vasárnap) főünnepnek (jom tov) számítanak, amikor érvényben vannak a munkatilalmi szabályok. A közbülső napok, tehát jövő hét hétköznapjai pedig félünnepnek számítanak.
A szukot szó eredeti jelentése „sátrak”
És valóban, ilyenkor „sátrakat” szokás építeni. A szukoti sátor (szuka, vagy magyar jiddis kiejtéssel szüke) az egyiptomi kivonulás utáni időszakra emlékeztet minket: a 40 évnyi sivatagi vándorlásra, az ideiglenes lakhelyre és annak minden kényelmetlenségére. Ennek megfelelően a szukoti sátornak ideiglenes tákolmánynak kell lennie. Szigorú szabályok határozzák meg, hogy milyen sufni felel meg rituális célokra, pl. legalább három fala kell legyen, a teteje természetes anyagból, növényből lehet csak, és olyannak kell lennie, hogy látni lehessen rajta keresztül a (teli)holdat és a csillagokat.
Sátorban lakni, de legalább enni
A bibliai parancsolat szerint szukotkor sátorban kell lakni (Lev. / Vajikra 23:42-43) – a mi éghajlati viszonyaink között ez általában azt jelenti, hogy a sátorban le kell ülni, enni-inni kell valamit.
A szukoti sátor nem csak a sivatagi vándorlásra emlékeztet minket, hanem Ábrahám történetére is, amikor két ismeretlen vándort behívott sátrába, vendégül látta őket, étellel és itallal kínálta őket, majd kiderült, hogy a vándorok az Örökkévaló hírnökei voltak, akik megjövendölték, hogy Sára egy éven belül megszüli fiát, Izsákot (Gen. / Beresit 18:1-10). Ennek megfelelően szukotkor szokás vendégeket hívni – valódiakat és jelképeseket egyaránt.
Hét vendég
A kabbalista szokás szerint jelképesen a bibliai hagyomány hét fontos alakját hívjuk meg (Ábrahám, Izsák, Jákob. Mózes, Áron, Dávid és József) vendégnek (arámi szóval: uspizin), az ő képeiket rakjuk ki a sátorba, az ő különleges tulajdonságaikról és örökségükről beszélünk. De meghívhatunk akár más hét fontos személyt is a zsidó hagyományból, ideológiai és politikai meggyőződésünknek megfelelően (pl. hét magyar zsidó írót / hét híres zsidó fizikust / hét zsidó művészt / hét fontos alakot Izrael Állam történetében / hét fontos zsidó nőt, akik között idén valószínűleg helyet kapna Ruth Bader Ginsburg is, emléke legyen áldott) – ti kit hívnátok meg?
Hag szameah vagy jiddisül git jantef („boldog ünnepet”) mindenkinek,
Szonja
Mit főzünk szukotra?
Ennek a zsidó ünnepnek nincsenek „előírt” ételei. Azt eszünk, ami jól esik, amit szeretünk. Mivel ősz van, a mi családunk – és nyilván mások is – főleg őszi ételeket készítünk, olyanokat, amit nem eszünk minden nap, ami egy picit ünnepi. Nekünk ilyen a sütőtökös nudli, az almás pite, a kuglóf, és más sütemények.
Mivel ritkán állok neki nudlit sodorni, ezért amikor mégis, akkor ez az eredetileg olcsó, paraszti étel azonnal ünnepivé válik. Persze a kéksajt, a dió és az érett körte is feldobja, valóban különlegessé teszi.
Mivel ilyenkor szokás vendégeket hívni, ezt a sütőtökös nudli akciót inkább csak akkor adom elő, amikor kevés vendég jön, mert úgy látom – a legkisebbek kivételével – mindenkinek bejön a recept, és én még nem vagyok elég gyors. Majd nagymama koromban.
Karika?
Ha nagyanyám nagyon kedves akart lenni, akkor a hagyományos, hosszúkás, prézlis krumplinudlit ilyen karikára formázta. Nem tudom, hogy mi volt ennek az oka, de én kislányként mindig nagyon örültem neki. Úgyhogy a forma messze nem kötelező, de van benne valami jó, hogy miközben készítem, azokra gondolok, akik majd megeszik.
Így készül a sütőtökös nudli
Hozzávalók 4 adaghoz:
- 30 dkg sütőtök, sütve
- 30 dkg édesburgonya (batáta), sütve
- 20 dkg sima liszt
- nagy csipet só
- friss zsályalevelek
- 4 ek extraszűz olívaolaj
- 2 ek vaj
- 2 gerezd fokhagyma, vékonyan felszeletelve
- 10 dkg dió vagy pekándió
- 10 dkg karakteres kéksajt
- 1 nagy érett körte
- frissen őrölt bors
A sütőtököt és az édesburgonyát félbevágjuk, a tetejére teszünk pár zsályát, majd héjában megsütjük kb. 40 perc alatt. Mindig ellenőrizzük, mielőtt kivesszük a sütőből, hogy valóban átpuhult-e.
Még forrón áttörjük krumplinyomóval vagy villával, kissé kiterítjük, hogy a felesleges gőz eltávozzon, majd teljesen kihűtjük.
Hozzáadjuk a lisztet, és némi sót, majd lisztezett deszkán ujjnyi vastagra nyújtjuk, végül csíkokra metéljük, amit megsodorjunk. Hosszabb darabokra vágjuk, hogy apró körökké formázhassuk.
Vizet forralunk, amiben addig főzzük a nudlikarikákat, amíg fel nem jönnek a víz tetejére. Ekkor leszűrjük.
Serpenyőben olajat forrósítunk, amibe beleolvasztjuk a vajat. Beletesszük a zsályaleveleket, majd a sütőtökös nudlit is. Átforgatjuk, és hagyjuk egy picit le is pirulni. Amikor majdnem kész, beleszórjuk a fokhagymát is, de vigyázunk, az nehogy megégjen és megkeseredjen.
Tálalásnál rámorzsoljuk a káksajtot és megszórjuk a dióval.
Vélemény, hozzászólás?