Mondhatjuk bárány köftének és sárgarépa cimesznek is, de csak a cím lesz tőle hosszabb. A köfte tulajdonképpen egy közel-kelti húsgombóc, magyarul fasírt. A cimesz pedig egy sárgarépából és mézből készült köret, amit a zsidó újév napján, rós hásánákor fogyasztunk.
Nálunk mindkettő nagy sláger, köftét szinte minden hónapban sütük valamilyen formában is a cimszet is nagyon szeretjük, különösen télen, amikor az egyik legolcsóbb zöldségforrás a sárgarépa.
A cimeszről
Tipikus újévi étel, mindig is az ünnepi asztal része volt a méz is, és a sárgarépa is. A legtöbb család vagy magában eszi, vagy valamilyen húsétel mellé. Ha van benne sárgarépa és méz, akkor tulajdonképpen minden étel cimesznek nevezhető. Teljesen mindegy, hogy a répa nyers, pácolt, vagy főtt, a lényeg, hogy mézzel (is) el legyen keverve. Gyakran teszünk mellé valamilyen aszalt gyümölcsöt, legtöbbször mazsolát, de népszerű a datolyás és az asztalt szilvás változat is. Kedvünktől függően lehet húsnak a körete, vagy épp saláta, de szerintem a brie sajtokhoz is nagyon illik.
A képen látható cimesz egyszerre készült a köftével.
Hozzávalók:
- 50 dkg sárgarépa megtisztítva, felkarikázva
- 1 fej hagyma, felkarikázva
- 4 ek olívaolaj
- 1 dl méz
- késhegynyi fahéj
- késhegynyi csili
- késhegynyi római kömény
- késhegynyi őrölt koriander
- késhegynyi őrölt kardamom mag
- nagy csipet só
- 5-10 deka mazsola
A hagymát az olajon megdinszteljük, majd rádobjuk az összes többi hozzávalót, és fedő alatt, alacsony hőfokon, gyakran megkeverve megpároljuk.
A köftéről
Általában bárányhúsból készül, esetleg bárány és marha keverékéből. A legfontosabb különbség a magyar fasírt és a köfte között, hogy a köftében se tojás, se zsemle vagy kenyér nincs. Sokan félnek tőle, mert nem tudják elképzelni, hogy „kötőanyag” nélkül is egyben marad, de aggodalomra semmi ok, csak megfelelő mennyiségű sót kell használni, és jól össze kell gyúrni a masszát. Ígérem, nem fog szétesni sütés közben.
Hozzávalók:
- 80 dkg darált bárány (tulajdonképpen bármelyik része jó, amit a hentes ledarál)
- 20 dkg darált marhacomb
- 1 ek só
- 3 gerezd fokhagyma
- 2 kk római kömény
- 1 kk őrölt koriander mag
- bors, ízlés szerint
- csili ízlés szerint
A tálaláshoz:
- frissen felkockázott hagyma, vagy felkarikázott újhagyma
- gránátalmamagok
- koriander zöld
- petrezselyem zöld
A darált húsokat először a sóval gyúrjuk össze. Ne csak kevergessük, hanem szó szerint gyúrjuk pár percig, amíg kissé ragacsos lesz, és a kezünkhöz is jobban tapad, mint előtte. Ha ez megvan, jöhetnek a fűszerek.
Formázzuk meg a köftét, majd hagyjuk állni sütés előtt húsz percig. Bármilyen alakot adhatunk neki, lehet fasírt forma, kerek, mint egy húsgolyó, hosszúkás csúcsos, mint az enyém, vagy egészen hosszú év vékony, ha bambusznyársra nyomkodjuk.
A köftét süthetjük fasznén parázs felett, vagy grill alatt, de serpenyőben is. Ha ez utóbbit választjuk, akkor csak nagyon kevés olajat használjunk, és figyeljünk arra, hogy ne hagyjuk kiszáradni, túlsülni a húst. Inkább legyen kissé rózsaszín, a marha és a bárány sokkal jobb úgy, mint szárazra sütve.
Köftét a cimeszre!
Én most úgy csináltam, hogy a kész cimeszre rápakoltam a megformázott köftéket, majd betoltam a 160 fokos sütőbe 20 percre.
Tálalásnál frissen vágott hagymakockákkal, koriander-, és petrezselyemzölddel, gránátalmamagokkal és csilivel szórtam meg.
Vélemény, hozzászólás?